HomeAbout UsOrchestra

Orchestra

KSO musicians are the heart of our organization. Below is a list of our talented artists. If you feel so inclined, please send a musican an email and let them know what you think!

Learn about KSO's Artists in Residence (AIR).

Resident Conductor/Acting Music Director - Daniel Brier

  • Strings
    First Violins
    Jun-Ching Lin - Concertmaster
    Diane S. Robertson Foundation Chair

    Julia Neckermann - (AIR) Associate Concertmaster
    James C. Westin Chair

    Audrey Lipsey  - Assistant Concertmaster
    Preston & Barbara Parish Chair

    Mark Portolese
    Marley Haller -
    Lewis & Sally Iversen Third Stand Outside First Violin Chair
    Eleanor K. Pifer
    Tigran Shiganyan
    Violetta Todorova
    Oleg Bezuglov
    Louisa Blood
    Vacancy
    Krishna Baraily
    TBD - (WMU Artist Scholar)
    TBD - (WMU Artist Scholar)

    Second Violins
    Lisa A. Williams - (AIR) Principal
    Neill & Ruth Currie Chair

    Julie Evans Little - Assistant Principal
    Katharine D. Rogers Chair

    Nicholas Naegele
    Hsin-Ju Yu
    Benita Barber
    Cori Somers
    Tatiana Zueva
    Terry Lynn Vantine -
    Eric V. & Margaret Ann Brown Chair
    Jean Watson Roberts
    Norma-Jean Forshey
    Dana Duncan-Davis
    TBD - (WMU Artist Scholar)

    Violas  
    Grace Byrd (AIR) Principal
    Connable/Burdick/Rood Chair

    Mikhail Bugaev - Assistant Principal
    Nora R. Frisk
    Sara Rogers
    Patricia Goodman
    The Seaver Family Chair
    Diane Taylor
    Arturo Ziraldo
    Tomio Anderson
    Kathy Connor
    On Leave

    Cellos   
    Igor Cetkovic - (AIR) Principal
    Diether H. Haenicke Chair

    Katherine Shook - Assistant Principal
    The Tomlinson Family Chair

    Carol Bullock Russell
    Calin Muresan
    Elizabeth Start
    Lisa Bressler
    Nola Matthews Thole
    Lillian Pettitt
    Vacancy
    David Machavariani


    Basses
    Charles Ingrassia - Principal
    Anders Dahlberg - Assistant Principal
    The Clark den Bleyker Chair endowed by the KSOL

    Matthew Boothe
    Frank R. Tramp
    Vacancy
    Jason Niehoff
    Noah Krzan
    Dominic Azkoul
  • Woodwinds
    Flutes   
    Yukie Ota - Principal
    S.U.D. Parish Chair honoring David C. Parish

    Nancy Rinaldi Williams
    Jenny Robinson

    Piccolo
    Nancy Rinaldi Williams
    Jenny Robinson
        
    Oboes   
    Gabriel Renteria - (AIR) Principal
    Brad Smith
    Maria L. Schneider

    English Horn   
    Brad Smith

    Clarinets   
    Georgiy Borisov - (AIR) Principal
    Constantin & Ruth Butiu Chair

    Frank X. Silva    
    Vacancy
        
    Bass Clarinet   
    Frank X. Silva    
        
    E-Flat Clarinet
    Vacancy

    Bassoons   
    William Wheeler - Principal
    Norman & Doreen K. Bristol Chair

    Alan Palider
    Lauren Murphy    
        
    Contrabassoon
    Lauren Murphy
  • Brass
    Horns   
    Michael Wood - Principal
    Margaret Hamilton - Assistant Principal
    Matt Monroe    
    Elizabeth Fairlie Judge
    Tamara Kosinski    
        
    Trumpets   
    Scott Thornburg - Principal
    KSOL Principal Trumpet Chair

    Mike Brozick - Assistant Principal
    Pamela Smitter
        
    Trombones   
    Edward "Kip" Hickman - (AIR) Principal
    The Miller Family Chair

    Rick Uren    

    Bass Trombone
    Sebastian Bell

    Tuba   
    Robert Whaley - Principal
    The Jacob C. & Naomi Bersch Stucki Chair


    Percussion
    Timpani   
    Mark Guthrie - (AIR) Principal
        
    Percussion   
    Judy Moonert - Principal
    Little and Tyler Family Chair

    Kenneth Jones    
    Greg Secor    
        
    Harp   
    Vacancy - Principal
    Dorothy Smith Goodloe Chair

        
    Keyboard   
    Reiko Yamada - Principal

    *Leave of absence
    †Acting Principal/Assistant Principal